“Bayramda Çevre Yolu” İsimli Fotoğrafımın Yapısal İncelemesi ve Çekim Süreci

2014 yılında Samsun’da yaşıyordum. Kurban bayramı için Samsun’dan memleketimiz Çankırı Atkaracalar’a gitmek üzere ailece yola çıkmıştık. Fotoğraf makinesi arabadaydı ama yol üzerinde fotoğraf çekmek gibi bir düşüncem yoktu.

Öğlen saatlerinde başladığımız yolculuk gün batımına yakın saatlerde sonlanacaktı. Yolun son 50 kilometrelik mesafesine geldiğimde yolun tam karşısında bulunan ve alçalmış olan güneş yolu yakmaya başlamıştı. Bu andan itibaren fotoğraf çekmek, hedefime varma amacımın önüne geçmişti. Önümdeki bu görüntü fotoğraf çekmem için zihnimi kışkırtıyordu adeta.

Bir taraftan araba kullanıyordum bir taraftan da önümde beliren yol manzaralarını birer fotoğraf karesi olarak düşünüyordum. Eşim ve oğlum da arabadaydı ve fotoğraf için sürekli dur kalk yapamazdım. Güneş yaklaşık 1 saat sonra daha da alçalacağından kuvvetini kaybedecek ve hedeflediğim fotoğrafı çekme şansım olmayacaktı. Bu şartlar altında ancak 2 yerde durabilecek ve fotoğraf çekebilecektim.

Bu tercihlerimi çok iyi yerlerde yapmam gerekiyordu. Yanlış tercih; zaman kaybı ve fırsatı kaçırmaktan başka bir şey olmayacaktı. Dikkatimi bir taraftan trafiğe vermem gerekiyordu ve bu da karar vermemi etkileyen önemli faktörlerden biriydi. Trafikte gidiyor olduğumdan salt fotoğraf düşünemiyordum.  Aslında araba sürerken dikkati başka bir yere vermek tamamen risk oluşturuyor. Bunu hızımı düşürerek biraz telafi etmeye çalıştım.

c_1Şekil 1

Şimdi gelelim fotoğrafı oluşturmaya. Yolda giderken önümdeki gördüğüm görüntü Şekil1’den başka birşey değildi. Yol fotoğraflarında sıkça kullanılan bu grafik benim hedeflediğim fotoğraf için yetersiz bir grafik ifade edecekti. Şekil 1’deki görünen grafik manzarasıyla yolumuza devam ediyorduk. Bazı anlar daha değişik bir grafik denk geliyor güneş dönüyordu, bazı anlar grafik ve ışık bütünleşiyor ama fotoğraf çekilebilecek bir açı imkânı olmuyordu. Bu zorluklarla yoluma devam ediyordum. Bir farklılık peşindeydim ve bu farklılığı bulma umudum güneş batana kadar devam edecekti.

c_2Şekil 2

Bu arayış içinde Şekil 2’deki grafik önümde görünür olmuştu. Fotoğraf çekmek için şartlar da uygun görünüyordu. Durmak için karar vermem gerekiyordu ve bunun için birkaç saniye sürem vardı. Fotoğraf çekebileceğim yeri geçtikten sonra dönme şansım yoktu. Bu kritik süreçte durmayı ve fotoğraf çekmeyi tercih ettim. Yol kenarında güvenli bir yerde durdum. Eşim ve oğlum bir süre beni arabada beklemek zorunda kaldılar.  Ben de hızlı ve güvenli bir şekilde fotoğrafı çekeceğim yere geçtim.

c_3Şekil 3

Şekil 3’te 1 numaralı görüntüler içerisinde seyir halinde iken 2 numaralı konumda durduğum yer görülmektedir. Şekil 3’te; Şekil 1 ile Şekil 2’deki bahsettiğim grafiklerin arasındaki fark rahatlıkla görülebilmektedir. Çevre yolunun çevresini dolanan ve alt geçit olarak birleşen yollar sıradan bir yol içerisinde bir farklılık ve ilgi odağı oluşturmuş. Bu grafik incelemeyi Şekil 4’te daha rahat görebiliriz.

c_4Şekil 4

Sıradan bir üçgen grafiği yerine bu üçgenle kesişen bir dörtgenin olduğu bir grafik daha ilgi çekici ve zengin bir fotoğraf  imkanı verecektir. Sıradan bir yol içinde farklı bir grafiği görebilmek ve fotoğraf gerekliliklerini maksimize etmek fotoğrafımızı daima daha güçlü ve kalıcı hale getirecektir.  Fotoğrafı aramamda ilham kaynağı olan Işık (Güneş) tabiki en önemli faktör. Sıradan bir ışıkta bu grafiğin ortaya çıkması ve yolun parlayarak diğer detaylar arasından fark edilmesi mümkün olmayacaktır.  Bu grafiğin ortaya çıkmasındaki sebep sadece yolun detayları değildir. Işık ve yolun bütünleşmesiyle ve çevresinden ayrışmasıyla oluşmuştur.

c_5Şekil 5

Şekil 5’te grafik ve ışığın birleşmesiyle ortaya çıkan manzara görülmekte. Bu haliyle grafiksel fark daha rahat ortaya görülebiliyor. Bu yolda eksik olan tek öğe olan arabaların da eklenmesi ile fotoğrafımız tamamlanacaktır. Fotoğrafın adından da belli olacağı üzere bir bayram zamanı olduğundan bu kısım en kolay kısmı gibi görünüyordu. Yalnız ne kadar kolay gibi görünse de çok doğru bir anı bulamadan sınırlı olan süremi tüketebilirdim. Araçların az olması durumunda yeterli dolgu olmayacaktı. Arabaların aşırı fazla olması ise bir kalabalık oluşturacak ve yol grafiğinin algılanmasını zora girecekti. Leke dağılımının etkin kullanılması gerekiyordu. Simetrik olan bu yol manzarasında gidiş ve dönüş yollarında araçların asimetrik olması (bir tarafta yoğunluğun olup diğerinin boş olması gibi)  ve bu araçların birbirini kesmeyecek leke düzeninin oluşması da dikkat ettiğim hususlar arasındaydı. Tüm bu şartların birleşmesi ve fotoğrafı çekmem de yaklaşık 15 dakika sürdü.

c_6Şekil 6

Araçların da kadrajdaki yerlerini alıp leke öğelerinin tamamlanmasıyla fotoğraf tamamlanmış oldu. Fotoğrafın bu hali de araçsız olan haline göre daha güçlü bir anlam taşıyor. Araçların kadrajdaki yerini almasıyla hayat, aksiyon, dinamizm etkileri eklenmiş boş olan yoların hayat bulmuştur. Kadraja gökyüzünün dâhil edilmesi ve kenarlardaki yol çizgilerinin kesilmemesi de çerçeveyi belirlerken dikkat ettiğim hususlar oldu.  Genelde geniş açıyla çekilen yol fotoğraflarının aksine 93 mm (35 mm Karşılığı 126 mm) gibi dar bir açıda çektiğimi de belirtmek istiyorum. Böylelikle perspektif ve derinlik daha etkili olurken geniş açının distorsiyon başta olmak üzere birçok dezavantajı da görülmemiş oldu.

c_7Şekil 7

Şekil 7 ile tüm süreci değerlendirirsek; 1 numaradaki grafiğin oluşması, 2 numarada görünen yollar içinde araba sürerken 3 numarayı tercih etmem anlamını taşıyordu. Tam bu noktadan ters ışığın zorluğunda, kadraj tercihinin yapılması ve kritik anda deklanşöre basılmasıyla 4 numarada fotoğrafın nihai hali çekilmiş oldu.

Sıradan bir yolculuktan farklı bir kare fotoğraf üretebilmenin mutluluğu ile yolun kalan kısmını da tamamlamış oldum.

Exif Bilgileri:

Canon EOS 70D

Canon 10-22

93 mm

F9

1/2000

ISO 100

-1,33 EV

03.10.2014 – 17:07